Zastanawiało Was, jak powstało stwierdzenie „chleb powszedni”? Odpowiedź jest bardzo prosta: pieczywo jest podstawowym elementem codziennej diety ludzi na świecie od tysięcy lat. Także i dziś, wielu osobom trudno wyobrazić sobie dzień bez produktów zbożowych. Są doceniane nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i pozytywny wpływ na zdrowie. Dlaczego warto znaleźć miejsce dla pieczywa w codziennej diecie?
Zalety pieczywa potwierdzone naukowo
Znaczenie produktów zbożowych potwierdza tzw. piramida żywienia, w której zajmują miejsce tuż za aktywnością fizyczną oraz warzywami i owocami. Z listy żywieniowych fundamentów, pieczywo nie znika od tysięcy lat.
Z upływem czasu, rozwój piekarnictwa pozwolił na produkcję różnego rodzaju pieczywa. Szeroki wybór produktów zbożowych, pozwala na dobranie ich nie tylko zgodnie z upodobaniami smakowymi, ale i właściwościami. Nie jest w końcu tajemnicą, że chleb czy bułki można wytwarzać z rozmaitych rodzajów mąki, które na zdrowie mogą wpływać w bardzo zróżnicowany sposób.
Zdrowie drzemiące w pieczywie
W dzisiejszych czasach, wiele osób decyduje się na wykluczenie produktów zbożowych z jadłospisu, wskutek dietetycznych trendów. Fakty są takie, że rezygnacja z pieczywa bez konkretnych, medycznych wskazań jest dużym błędem!
Produkty zbożowe zawierają duże ilości węglowodanów (40-50g w 100g pieczywa), które stanowią jedno z najważniejszych źródeł energii. Z tego względu, po pieczywo już zwyczajowo sięga się przede wszystkim w porach porannych. Produkty ze zbóż, jednocześnie zawierają niewiele tłuszczu oraz białka. Proporcje te można łatwo zrównoważyć, dodając do pieczywa nabiał i wędliny.
Warto dodać, że zboża dostarczają również cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Zawierają m. in. witaminy z grupy B, a także witaminy A i C. Dodatkowo, produkty zbożowe to źródło przeciwutleniaczy, które mają działanie przeciwnowotworowe.
Ile pieczywa należy spożywać, by cieszyć się zdrowiem?
Polski model zdrowego żywienia zakłada, że 5-6 porcji produktów zbożowych w ciągu dnia będzie ilością optymalną. Jedną porcję stanowi 1 kromka chleba, ½ szklanki ryżu bądź makaronu (najlepiej pełnoziarnistego) lub 30g płatków zbożowych. Zachowanie rekomendowanych, dziennych ilości produktów zbożowych w diecie, pomoże w uzupełnieniu wielu niedoborów, a nawet w zwalczeniu problemów zdrowotnych.
Prozdrowotne właściwości produktów zbożowych
Jak regularne spożywanie pieczywa wpływa na zdrowie? Produkty zbożowe odżywiają praktycznie cały organizm, dostarczając mu jednocześnie niezbędnej do pracy energii. Choć dokładny wpływ pieczywa na zdrowie zależy od rodzaju spożywanych produktów zbożowych, istnieją pewne punkty wspólne dla wszystkich typów zbóż.
- Ziarna zbóż są źródłem cennych dla zdrowia steroli roślinnych, które odpowiadają za obniżanie poziomu tzw. złego cholesterolu.
- Witaminy A i E to cenione przeciwutleniacze. Działają antyrakowo, odmładzają organizm, a dodatkowo – pozytywnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci.
- Pełnoziarniste produkty to źródło błonnika – cichego bohatera w walce z problemami trawiennymi, takimi jak zaparcia.
- Witaminy z grupy B są niezbędne dla dobrej pracy układu nerwowego – a więc dla sprawnej pamięci i koncentracji. Chcesz, by szare komórki pracowały na pełnych obrotach? Jedz pieczywo!
Jakie pieczywo będzie najlepszym wyborem?
Wiele zależy od preferencji smakowych i tego, jakich efektów oczekujesz po spożywaniu pieczywa. Produkty pszenne, jak np. 100-procentowy, naturalny chleb tostowy, największym powodzeniem będą cieszyły się wśród dzieci i osób starszych, którym zależy na delikatnym smaku oraz lekkostrawności pieczywa. Produkty pszenno-żytnie to propozycja dla tych, którzy preferują tradycyjne produkty zbożowe, zapewniające jednocześnie większą ilość błonnika pokarmowego. W tym przypadku sprawdzą się chleby pomorski, wrzesiński czy też szczeciński. Zawartość mąki żytniej w nich sięga nawet 30%.
Nie ulega wątpliwościom, że najwięcej właściwości zdrowotnych skrywa pieczywo pełnoziarniste – np. żytni razowy chleb jakubowy. Ciemne pieczywo to doskonałe źródło wapnia, cynku i potasu oraz witamin z grupy B. Warto sięgać po produkty zbożowe wzbogacone o całe ziarna (np. lnu czy słonecznika).
Wybierając pieczywo, należy zwracać uwagę na to, czy powstało na bazie drożdży czy zakwasu. Pierwszy typ sprawdzi się u osób skłonnych do różnego rodzaju niestrawności, drugi – u tych, którzy chcą odbudować naturalną florę bakteryjną jelit.
Choć z czasem pojawiają się coraz to nowsze sposoby produkcji pieczywa, niezmienne pozostaje jedno: powinno ono pojawić się w codziennej diecie każdego, komu zależy na zbilansowanym jadłospisie. Znajdź typ, który sprawdza się u ciebie najlepiej i jedz na zdrowie!
Sprawdź składy i wartości odżywcze naszych najpopularniejszych chlebów i wybierz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy.
Składy i wartości odżywcze – kliknij tutaj 🙂
Wpis powstał we współpracy z dietetykiem.
Katarzyna Piotrowska
Dietetyk medyczny i sportowy
Dietetyk sportowy w drużynie Pogoń Szczecin. Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku oraz studia podyplomowe w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Założycielka poradni Dietomedical, Dietetyk w Centrum Medycznym Dom Lekarski w Szczecinie. Prowadzi szkolenia i kursy z prawidłowego żywienia m.in. dla Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz licznych organizacji pożytku publicznego. Jako trener personalny oraz instruktor Gymistic Nordic Walking zachęca swoich podopiecznych do aktywności fizycznej.