Już 24 lutego najsłodszy dzień w roku 😋

Tłusty Czwartek to jedno z ulubionych świąt wszystkich łasuchów. W tym czasie liczba zjedzonych kalorii oraz słodkości się nie liczy.

W Polsce najpopularniejszym przysmakiem w tłusty czwartek jest oczywiście pączek – z marmoladą, z czekoladą, z budyniem – dowolność jest ogromna. Popularnością w tym dniu cieszą się również faworki, zwane również chrustami lub chruścikami. Zgodnie z tradycja zjedzenie słodkiego i tłustego przysmaku w tłusty czwartek ma zapewnić szczęście na cały rok.

Początki tłustego czwartku sięgają starożytności, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Pączki były znane już w starożytnym Rzymie i spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Jednak początkowo nie były one przygotowywane na słodko, wówczas były przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną, boczkiem oraz mięsem. Poza tym, dawniej, przygotowując pączki, niektóre nadziewało się migdałem lub orzechem. Zgodnie z wierzeniami, osoba, której trafił się pączek z orzeszkiem miała doznać dostatku i powodzenia w nowym roku.

Od około XVI wieku tradycja zaczęła się zmieniać. Na polskich stołach zaczęły gościć pączki w wersji słodkiej. Zaczęto także używać do ich wypieku drożdży przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

Pamiętajcie, że wszystkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!Wyślij Wiadomość

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

  Twoje Imię (wymagane)

  Twój Email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Kontakt

  info@asprod.com.pl

  tel. 91 460 24 00
  fax: 91 460 24 01

  Siedziba firmy

  Asprod S.A.
  ul. Uranowa 2
  70 – 856 Szczecin

  Nasz kanał YouTube