Świeże i smaczne jeszcze dłużej

Nic nie może równać się ze smakiem świeżego i chrupiącego chleba o poranku. Jeżeli jednak nie mamy do niego dostępu, warto poznać kilka zasad przechowywania, dzięki którym pieczywo dłużej zachowa świeżość i będzie cieszyć swym smakiem nawet przez kilka dni.

Najdłużej zachowują swą świeżość wypieki przygotowywane z mąki żytniej oraz pełnoziarnistej. Pieczywo takie jak np. chleb gospodarski (100% żytni, bez dodatku drożdży), jakubowy (żytni razowy, bez dodatku drożdży), 100% orkisz (pszenny orkiszowy pełnoziarnisty) czy też hetman (żytni) z dodatkiem wykiełkowanych ziaren żyta.

Jasne, pszenne pieczywo, mimo że jest najchętniej wybierane, najkrócej zachowuje swe walory smakowe.

Mamy jednak dobrą wiadomość – świeżość każdego rodzaju pieczywa można nieco wydłużyć dzięki odpowiednim warunkom w jakich będzie przechowywane 😊

Na początek chlebak. Zwróćmy uwagę na jego budowę oraz materiał z jakie jest wykonany – to bardzo ważne, żeby pieczywo przechowywać w naczyniu, które ma zapewnioną cyrkulację powietrza. Dzięki temu pieczywo nie pleśnieje tak szybko, tylko naturalnie, powoli czerstwiej. Najlepiej przy przechowywaniu pieczywa sprawdzą się więc chlebaki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak np.  drewno lub bambus. Ważne jest również, że należy regularnie myć, bowiem bakterie zbierające się wewnątrz mogą przyspieszyć psucie się chleba.

Wiele osób w celu przedłużenia świeżości pieczywa decyduje się trzymać je w lodówce. Nie jest to jednak dobrym pomysłem. Niska temperatura powoduje, że pieczywo nie psuje się tak szybko, jednak negatywnie wpływa na właściwości chleba takie jak miękkość i puszystość. Chleb trzymany w lodówce już po kilku godzinach staje się twardszy i bardziej zbity a co za tym idzie  – mniej smaczny.

Folia czy worek? W czym bezpośrednio trzymać pieczywo, by jak najdłużej cieszyło swym smakiem? Foliowe opakowanie nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przez co może zbierać się wilgoć skutkująca pozbawieniem skórki chleba chrupkości a także szybszym jego pleśnieniem. Zdecydowaniem lepszym (i bardziej ekologicznym) pomysłem jest trzymanie pieczywa w papierowych woreczkach, które zapobiegają pleśnieniu. Musimy mieć jednak na uwadze, że przy tym rozwiązaniu chleb będzie znaczniej szybciej wysychał.

Jest jeszcze inne, korzystniejsze rozwiązanie. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem przechowywania pieczywa w chlebaku są naturalne lniane woreczki. Niektóre rozwiązania stosowane jeszcze przez nasze babcie, do dziś bywają najskuteczniejsze 😊 Naturalny materiał zapewnia najlepszą cyrkulację powietrza, pozwala zachować walory smakowe i zapachowe pieczywa, zapobiega pleśnieniu oraz pozwala zachować chrupiącą skórkę. Mimo, że jest to najskuteczniejsza metoda przechowywania i ona nie do końca uchroni przed przesuszaniem pieczywa.Wyślij Wiadomość

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

  Twoje Imię (wymagane)

  Twój Email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Kontakt

  info@asprod.com.pl

  tel. 91 460 24 00
  fax: 91 460 24 01

  Siedziba firmy

  Asprod S.A.
  ul. Uranowa 2
  70 – 856 Szczecin

  Nasz kanał YouTube