Wielkie święto wszystkich łasuchów

Kto z nas nie lubi Tłustego Czwartku?! Pączki, pączusie, faworki – w tym jednym dniu nie musimy sobie niczego odmawiać 🙂 Niemal wszyscy obchodzimy to święto ale znaczna część z nas nie wie skąd wziął się ten zwyczaj. A to bardzo ciekawa historia.

Tradycja obchodzenia Tłustego Czwartku ma swój początek w czasach starożytnych. Rzymianie hucznie świętowali okres związany z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny. Był to czas szczególnie radosny. Zajadano się wówczas tłustymi mięsami, nie stroniono od alkoholu i zabawy oraz spożywano ogromne ilości „pączków”, które jednak niewiele mają wspólnego z pysznym, drożdżowym przysmakiem, który znany jest nam w dzisiejszych czasach. Starożytny pączek przypominał bardziej mały chlebek z nadzieniem, jednakże nie była to ani marmolada, ani czekolada czy też toffi, a … słonina.

W obecnych czasach zwyczaj obchodzenia Tłustego Czwartku jest ściśle związany z wiarą chrześcijańską. Zgodnie z tradycją dzień ten przypada w ostatni czwartek poprzedzający Wielki Post – jest więc świętem ruchomym.

Niegdyś ten dzień był początkiem tłustego tygodnia. Podczas tych siedmiu dni pozwalano sobie na spożywanie wszelkich pyszności. Tłuste mięsa, słonina, kapusta ze skwarkami oraz słodkości gościły na każdym stole. Celebrowaniu tego okresu towarzyszyły tańce oraz śpiew. Ten brak zachowaniu umiaru miał na celu jak najlepiej przygotować nas na nadejście Wielkiego Postu oraz sprawić, by w tym szczególnym czasie powstrzymać się od wszelkich uciech.

Zwyczaj jedzenia pączków „na słodko” zawitał do Polski w XVI w. Wtedy też na stołach zaczęły pojawiać się smażone w głębokim tłuszczu racuchy oraz słodkie bliny. Pojawiały się także tradycyjne pączki – do środka niektórych wkładano orzechy bądź migdały, zwyczaj głosił, iż osoba która na nie trafi, będzie się cieszyć szczęściem i powodzeniem do końca swoich dni.

W dzisiejszych czasach pozostał jeden dzień poświęcony na folgowanie swoim podniebieniom. I chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Tłustego Czwartku bez zjedzenia choćby jednego pączka. Być może jest to pozostałość po popularnym w średniowieczu przesądzie, że „kto nie zje w ten dzień ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenie w przyszłości”, a może zwyczajnie każdy z nas lubi sprawić sobie czasem małą przyjemność? Kto wie 😉

I.Wyślij Wiadomość

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

  Twoje Imię (wymagane)

  Twój Email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Kontakt

  info@asprod.com.pl

  tel. 91 460 24 00
  fax: 91 460 24 01

  Siedziba firmy

  Asprod S.A.
  ul. Uranowa 2
  70 – 856 Szczecin

  Nasz kanał YouTube