Cała prawda o chlebie

Osoby pragnące schudnąć, bądź zachować nienaganną sylwetkę bardzo często działają nierozważnie eliminując z diety pieczywo w myśl przekonania, że jest ono tuczące. Nic bardziej mylnego.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO wskazuje, że w trosce o zdrowie i dobrą kondycję naszego organizmu, należy spożywać produkty zbożowe nawet pięć razy dziennie. Najprostszy, bo nie wymagający czasochłonnego przyrządzania zdrowy posiłek to kromka chleba wypieczonego z pełnego ziarna, zwłaszcza gdy wzbogacona jest również innymi ziarnami takimi jak np. słonecznik, dynia, czy sezam. Węglowodany złożone zawarte w takiej kromce chleba rozkładają się do glukozy w naszym przewodzie pokarmowym powoli, co zapewnia długie uczucie sytości i zapobiega tym samym podjadaniu między posiłkami wysokokalorycznych przekąsek. Pieczywo takie jest niezastąpione w diecie odchudzającej i pomaga w utrzymaniu prawidłowej sylwetki.

A co z białym pieczywem z mąki oczyszczonej? Ono również ma swoje miejsce w dietetyce. Pieczywo z mąki oczyszczonej, choć ma mniejszą wartość odżywczą i wyższy indeks glikemiczny, zalecane jest osobom skarżącym się m.in. na wzdęcia brzucha, zgagę, stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit. Ze względu na mniejszą zawartość błonnika pieczywo białe nie pobudza nadmiernie perystaltyki jelit, nie powoduje także nadmiernego wydzielania soków trawiennych, w związku z czym jest delikatniejsze i w mniejszym stopniu obciąża przewód pokarmowy.

Do wyboru mamy wiele rodzajów pieczywa i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy tylko o zasadzie : nie ilość, a jakość spożywanych produktów zbożowych jest najważniejsza. Pytajmy i uważnie czytajmy etykiety, bo czasami barwa ciemnego pieczywa wynika nie z zawartości mąki razowej z pełnego przemiału a z barwienia karmelem co ma na celu wprowadzenie klienta w błąd. Niekiedy pieczywo wypiekane jest z ciasta mrożonego lub dodawane są do niego polepszacze smaku czy spulchniacze. A takie produkty na pewno nie będą wartościowe dla naszego organizmu.

dr n.med. Ewa Fenc-Czajka

Klinika OTC