Nasze zdrowie w naszych rękach!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że aż w 50 % to my sami jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego zdrowia. Żywienie i aktywność fizyczna, to czynniki zależne wyłącznie od nas. Dobrze jak wiemy o tym od dziecka. Wpływ opieki lekarskiej oceniono zaledwie na poziomie 20%. Czyli NASZE ZDROWIE W NASZYCH RĘKACH.

Piramida zdrowego żywienia opracowana przed laty przez WHO ma u podstawy ziarna. Są one podstawowym elementem zdrowego żywienia. W nowszej wersji piramidy zdrowego żywienia opracowanej przez naukowców z Harwardu u podstawy dorysowano poziom aktywności fizycznej jako najbardziej istotny uznając, iż nie ma zdrowia nawet przy idealnym żywieniu bez co najmniej 28 minutowego codziennego ruchu. Oczywiście należy dobrać aktywność fizyczną dla każdego indywidualnie zależnie od wieku i stanu zdrowia. A więc do dzieła.

Sięgnijmy po ziarna. Czyli ziarna wszystkich zbóż, kasz, roślin strąkowych, a także ziarna oleiste jak słonecznik, sezam, len, czarnuszka i inne. W zdrowym żywieniu poleca się również niezwykle cenne orzechy. Spożywając żywność opartą głównie na ziarnach zapewniamy sobie dostateczną ilość węglowodanów złożonych w diecie. Węglowodany złożone rozkładając się długo w przewodzie pokarmowym zapewniają wyrównanie poziomu glukozy we krwi i długotrwałe uczucie sytości.

Ziarna kasz i ziarna roślin strączkowych wymagają oczywiście termicznej obróbki kulinarnej. Najłatwiej więc jest nam sięgnąć po chleb pełnoziarnisty tj. zawierający pełne ziarna zbóż (nie tylko skrobię, ale cenną otoczkę błonnikową bogatą w witaminy i mikroelementy).

TRUDNO WIĘC WYOBRAZIĆ SOBIE ZDROWE ŻYWIENIE BEZ CHLEBA PEŁNOZIARNISTEGO. Dobrze jeżeli jest on dodatkowo wzbogacony przez inne ziarna np. roślin oleistych, co podnosi jego wartość zdrowotną i odżywczą .

Dr n. med. Ewa Fenc-Czajka