Chleb receptą na zdrowie!

Coraz częściej aktywność fizyczna staje się elementem naszego życia. Wiele osób zaczyna ćwiczyć systematycznie. Jednak chcąc osiągać coraz lepsze wyniki sportowe, musimy pamiętać o prawidłowym odżywianiu.

Podstawą racjonalnej diety sportowca powinny być węglowodany, które decydują o zasobach glikogenu- wielocukru zbudowanego z wielu cząsteczek glukozy.

Zapotrzebowanie na węglowodany jest różne w zależności od rodzaju i trwania wysiłku fizycznego, a tempo odbudowy zasobów glikogenu zależy od ilości i rodzaju spożytych węglowodanów.

Dobrym źródłem węglowodanów w diecie osób uprawiających sport jest pieczywo. Pieczywo pełnoziarniste z mąki razowej dostarcza witamin z grupy B, których niedobór może zaburzać prawidłowy przebieg przemian węglowodanów, tłuszczy i białka. Szczególną uwagę należy zwrócić na dostarczenie odpowiedniej ilości witamin z grupy B w sportach obciążających układ nerwowy oraz wytrzymałościowych takich jak biegi czy kolarstwo szosowe.

Chleb typu graham zawiera magnez, którego niedobór powoduje m.in. kurcze mięśniowe oraz cynk (objawy niedoboru cynku, to np. obniżenie odporności immunologicznej organizmu). W pieczywie znajdziemy także potas, którego zbyt mała ilość w organizmie wywołuje osłabienie mięśni.

Chleb, jako źródło błonnika pokarmowego z mąki z pełnego przemiału, nie powoduje szybkiego wzrostu glukozy po spożyciu, daje więc uczucie sytości na dłużej. Jest także mniej kaloryczny od białego pszennego pieczywa.

Zawartość tłuszczu w produktach zbożowych wynosi zaledwie około 2%, lecz jest on bogaty w wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (WNKT).

Osoby uprawiające sport powinny WŁĄCZYĆ DO CODZIENNEGO MENU ZDROWE PIECZYWO RAZOWE, najlepiej z dodatkiem ziaren (pestek słonecznika, dyni, siemienia lnianego). Jest ono bowiem naturalnym źródłem wielu makro- i mikroskładników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

mgr Emilia Krzywicka – dietetyk, specjalista ds. żywienia Kliniki OTC